Nemokama linija 8 800 50005 (I-V 9:00-18:00)
Nemokama linija 8 800 50005 (I-V 9:00-18:00)
PIRKTI INTERNETU
Titulinis Skiepai ERKINIS ENCEFALITAS

Laikas susirūpinti apsauga nuo erkinio encefalito

Vos pradėjus šilti orams iš karto suaktyvėja erkės, todėl vasarį galima vadinti mėnesiu, skirtu pasiskiepyti nuo erkinio encefalito to dar nespėjusiems padaryti anksčiau. „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė primena, kad erkės gali įsisiurbti ne tik vasarą, bet ir daug anksčiau, todėl pereinamuoju sezonų laikotarpiu reikėtų erkinio encefalito simptomų nesupainioti su peršalimu.

Simptomai primena peršalimą

„Pirmieji šios ligos simptomai pasireiškia per dvi savaites po erkės įsisiurbimo ir jie gali būti gana nežymūs – šiek tiek pakyla kūno temperatūra, gali skaudėti galvą. Po kelių dienų jaučiamas pagerėjimas, žmogus tarsi pasveiksta, bet po kelių dienų gali pasireikšti antroji fazė – pakyla aukšta temperatūra, atsiranda pykinimas, vėmimas, stiprus galvos skausmas, svaigimas, gali prasidėti traukuliai, sąmonės sutrikimas“, – išskiria vaistininkė ir pajutus bent vieną iš šių simptomų rekomenduoja nedelsti, o kuo greičiau kreiptis į gydytoją.

Svarbus laikas

Atšilus orams po pasivaikščiojimų gamtoje ar parkuose, kur auga aukštesnė žolė, vaistininkė pataria atidžiai apžiūrėti kūną, ar neįsisiurbė erkė.

„Nors erkinio encefalito virusą erkė gali perduoti vos per kelias minutes po įsisiurbimo, Laimo ligos galima išvengti laiku pastebėjus ir pašalinus gyvį – per 24 val. nuo įsisiurbimo. Pastebėjus įsisiurbusį gyvį, reikėtų jį suimti kuo arčiau odos ir ištraukti staigiu judesiu naudojant specialų prietaisą arba smulkų pincetą. Jokiu būdu negalima erkės sukti, antraip gali nutrūkti jos galvutė. Visgi, jeigu erkės pilnai pašalinti nepavyko, geriau žaizdos neliesti, nespaudyti, o stebėti pažeistą vietą ir palaukti, kol organizmas pats pašalins erkės likučius“, – pataria J. Aleknienė.

Pasikliauti apsauga

Priemonių, kaip apsisaugoti nuo erkės įsisiurbimo – yra, tik šios nėra visiškai patikimos, norint išvengti erkinio encefalito, pasakoja vaistininkė.

„Nuo erkės gali padėti apsisaugoti prigludę ir visą kūną dengiantys rūbai, o dar geriau šviesesni, kurie leistų lengviau pastebėti ant drabužių ropojančią erkę. Dar galima naudoti ir specialius purškalus arba papildomai apsaugai pasitelkti arbatmedžių aliejų. Visgi šios priemonės kartais gali nesuveikti, todėl geriausia iš anksto pasiskiepyti nuo erkinio encefalito“, – pataria vaistininkė.

Metas pasiskiepyti

Erkių suaktyvėjimo sezonas kaskart užklumpa žmones tarsi iš niekur, šypsosi vaistininkė. Skiepijantis įprastąja vakcinacijos schema, antroji skiepo dozė galima tik praėjus 1–3 mėnesiams po pirmosios, tuomet tenka palaukti dar porą savaičių, kad atsirastų imunitetas.

„Svarbu nepamiršti, kad galima rinktis ir pagreitintą vakcinacijos schemą. Praėjus vos porai savaičių po pirmosios vakcinacijos dozės, jau galima skiepytis antrąja. O po jos praėjus dar dviem savaitėms jau susiformuoja žmogaus imunitetas nuo erkinio encefalito. Tad jeigu žmogus pasiskiepijo šiandien, po mėnesio jis jau galės jaustis saugiau. O svarbiausia, kad skiepijančiose „Eurovaistinėse“ tai padaryti itin paprasta. Pakanka paskambinti nemokamu numeriu 8 800 50005 ir susitarti dėl vizito artimiausioje vaistinėje arba registruotis internetu“, – sako J. Aleknienė.

Vaistininkė priduria, kad praėjus 5–12 mėnesiams po antrojo skiepo svarbu nepamiršti ir trečiosios vakcinacijos dozės. Po jos apsauginis imunitetas nuo erkinio encefalito saugo 3–4 metus.