Nemokama linija 8 800 50005 (I-V 9:00-18:00)
Nemokama linija 8 800 50005 (I-V 9:00-18:00)
PIRKTI INTERNETU
Apie mus Vaistinės Naujienos ir patarimai Lojalumo programa Leidiniai Skiepai Tyrimai Grožis 360
Titulinis Naujienos ir patarimai Pasekmės piktnaudžiaujant vaistais nuo skausmo ir ...

Pasekmės piktnaudžiaujant vaistais nuo skausmo ir lietuvių savigydos įpročiai

2017 08 16
pexels photo 208512

Kamuojant galvos, dantų, nugaros ar kitiems skausmams tuoj pat gelbėjamės vaistais nuo skausmo. Jų pasirinkimo įvairovė vaistinėse išties didelė, o ir žmonių įprotis pajutus menkiausius negalavimus griebtis vaistų, dažnai gali pakenkti sveikatai. „Northway“ medicinos ir chirurgijos centro šeimos gydytojas Valerijus Morozovas teigia, kad skausmo kentėti nereikia ir jį būtina gydyti, tačiau Lietuvoje vaistų vartojama gerokai per daug.

„Kalbant ne tik apie vaistus nuo skausmo, bet ir bendrą įvairiausių tablečių kiekį, vaistų lietuviai vartoja itin daug. Taip pat tų pačių vaistų nuo skausmo turime labai didelį pasirinkimą, tačiau dažnai yra perkamas brangesnis, daugelio įsitikinimu veiksmingesnis vaistas, tačiau tai ne visada yra tiesa“, – sako šeimos gydytojas Valerijus Morozovas.

Ar vaistai nuo skausmo žaloja sveikatą?

Specialisto teigimu, vaistai nuo skausmo žmogaus imuninės sistemos neslopina ir tai yra tik vienas iš plačiai paplitusių mitų. Nepaisant to, per dažnas ir nesaikingas medikamentų poveikis gali sukelti kitas neigiamas pasekmes.

„Svarbu atkreipti dėmesį, jog yra sveikatos būklės, kurios sąlygojamos vaistų nuo skausmo. Pavyzdžiui, dažnas pacientų nusiskundimas, ypatingai moterų – nuolatinis galvos skausmas. Tokiu atveju žmogus dažniausiai nesigilina į skausmo priežastis, kaip galimas stresas, nuovargis ar regos sutrikimai, o tik kasdien griebiasi vaistų, kas iš tikrųjų ilgainiui ir pradeda sukelti galvos skausmus“, – pasakoja gydytojas.

Ilgalaikis, didelėmis dozėmis priešuždegiminių vaistų nuo skausmo vartojimas, specialisto teigimu, gali sukelti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligę, neigiamai paveikti kepenų veiklą, padidinti arterijų ir venų trombozės riziką. Vis dėlto, V. Morozovas priduria, jog trumpalaikis, iki mėnesio trunkantis ir rekomenduojamomis dozė vaistų nuo skausmo vartojimas sveikatai nėra kenksmingas ir net pagreitinantis sveikimą, esant ir uždegiminiams procesams.

Lietuvių vaistų pirkimo tendencijos

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) pateikia 2016 metų vaistų suvartojimo ataskaitą, kurioje vaistai nuo skausmo (raumenų ir skeleto sistemą veikiančių vaistų grupė) yra vieni dažniausiai vartojamų per 2012-2016 metus.

„Aukštesnes pozicijas pagal vaistų perkamumą užima tik širdies ir kraujagyslių, nervų sistemas bei virškinimo traktą bei metabolizmą veikiantys vaistai. Per penkerius metus šios vaistų grupės suvartojimas padidėjo. Tai rodo, kad klientai dažnai renkasi ir vartoja šios grupės vaistus. 2016 metais populiariausieji vaistai nuo skausmo buvo acetilsalicilo rūgštis, diklofenakas ir ibuprofenas. Šios tendencijos stebimos ir vaistinėse. 

Vaistus nuo skausmo perka ir vartoja įvairaus amžiaus žmonės. Kūdikiams ir vaikams tėveliai dažnai perka ibuprofeno suspensijas ar paracetamolio žvakutes, suaugusieji, nepriklausomai nuo amžiaus, įprastam galvos, dantų ar menstruacijų skausmui malšinti dažniausiai renkasi ibuprofeno preparatus. Be to, stipriam ar specifiniam skausmui slopinti įsigyjami preparatai su diklofenako, ketoprofeno, naprokseno, celekoksibo, etorikoksibo, meloksikamo, nimesulido ir kitomis veikliosiomis medžiagomis“, – teigia vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ vaistininkė Regina Razulevičiūtė.

Pašnekovė tvirtina, jog pacientai vartojamus vaistus dažniausiai renkasi savo nuožiūra arba konsultuojasi su vaistininku. Su gydytoju yra linkę konsultuotis esant sunkesniems sveikatos sutrikimams ar rimtesnėms būklėms. Anot R. Razulevičiūtės, dažnai pakanka ir vaistininko konsultacijos, kuris primena ir paaiškina, kaip tinkamai bei racionaliai vartoti vieną ar kitą vaistą, kokią jo dozę reikia išgerti per parą, kokiais laiko intervalais vartoti, kokios dozės negalima viršyti, kaip ilgai vartoti, kokios galimos dažniausios nepageidaujamos reakcijos į vaistą ir kitą svarbią informaciją.

 

„Eurovaistinės“ vaistininkės teigimu, pacientai dažniausiai perka nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (NVNU) renkasi galvos, menstruacijų, dantų bei vaikų dantų dygimo sukelto skausmo malšinimui. Taip pat teiraujamasi vaistų nugaros skausmams ar migrenos sukeltam skausmui slopinti.

Nuotraukos šaltinis: pexels.com