Nemokama linija 8 800 50005 (I-V 9:00-18:00)
Nemokama linija 8 800 50005 (I-V 9:00-18:00)
PIRKTI INTERNETU
Apie mus Vaistinės Naujienos ir patarimai Lojalumo programa Leidiniai Skiepai Tyrimai Grožis 360
Titulinis Naujienos ir patarimai Pasaulinę Sveikatos dieną Šiaulių sveikatos specia...

Pasaulinę Sveikatos dieną Šiaulių sveikatos specialistai skatina sunerimti dėl diabeto

2016 04 07
diena

Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva, jau nuo 1950 metų balandžio 7-toji paskelbta Pasauline sveikatos diena. Šiais metais pagrindinis dienos tikslas – informuoti žmones apie diabetą. Šiaulių miesto sveikatos specialistai sunerimę – ši liga diagnozuojama vis jaunesniems miestiečiams.

PSO duomenimis, diabetu serga 9 proc. pasaulio gyventojų ir šis skaičius nuolat auga. Prognozuojama, kad per ateinančius 10 metų mirštamumas nuo diabeto išaugs 50 procentų. Anot Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistės Astos Ivoškienės, Šiaulių mieste 2014 m. iš viso užregistruota 2955 sergančiųjų (2013 m. buvo 3063 atvejai), iš jų – 400 naujų ligos atvejų (2013 m. buvo 256).

Vis dažniau suserga darbingo amžiaus žmonės ir paaugliai

Vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ Šiaulių filialo vadovė Nelda Tručinskienė sako, kad dėl šios ligos tenka konsultuoti vis jaunesnius darbingo amžiaus žmones. 

„Pastebime, kad žmonių, perkančių vaistus nuo diabeto, daugėja. Dar didesnis pavojaus signalas, kad jaunėja sergančiųjų amžius. Jei anksčiau II tipo diabetas buvo žinomas kaip pagyvenusių žmonių liga, kuo toliau, tuo labiau jis pasireiškia darbingo amžiaus žmonėms – Šiaulių vaistinėje sulaukiame nemažai net ir pacientų, kuriems nėra ir 40 metų“, - sako „Eurovaistinės“ vaistininkė Nelda Tručinskienė.

Šias tendencijas patvirtina Šiaulių krašto diabeto klubo „Lemtis“ pirmininkės pareigas laikinai einanti Daiva Jakutienė. Anot jos, kai paskutinį kartą klubas inicijavo cukraus kiekio kraujyje tyrimus, padidėjęs gliukozės kiekis buvo nustatytas kas trečiam besityrusiam.

„Per paskutinius kelis metus sergančiųjų skaičius tikrai sparčiai išaugo. Padidėjęs cukraus kiekis vis dažniau nustatomas ir vaikams bei paaugliams – turbūt sėslus gyvenimo būdas ir populiarėjantys menkos maistinės vertės produktai prisideda prie problemos“, - sako D. Jakutienė. 

Ligos simptomai skirtingi

Anot miesto vaistininkės, visuomenei vis dar trūksta švietimo, tad dažnas ligos simptomų tiesiog neatpažįsta. Atėję pasikonsultuoti į vaistinę, klientai neretai skundžiasi diabeto simptomais, tačiau nesusimąsto apie ligą.

„Įprastai II tipo cukrinis diabetas siejamas su silpnumu, nuovargiu, troškuliu, krintančiu svoriu ir padažnėjusiu šlapinimusi. Pavyzdžiui, žmonės bendrą silpnumą dažnai sieja su pavasariu ir tik apsilankę pas gydytoją sužino, kad turi rimtesnių problemų“, - sako vaistininkė.

Diabeto klubo „Lemtis“ atstovė dalijasi patirtimi, kad liga sudėtinga dar ir dėl to, kad kartais simptomų iš viso nėra.

„Kadangi II tipo diabetas vystosi palaipsniui ir nepastebimai, liga gali paaiškėti tik prasidėjus komplikacijoms arba, geresniu atveju, atlikus cukraus kiekio kraujyje tyrimą. Iki to laiko įprastus simptomus patiria ne visi sergantieji“, - sako D. Jakutienė ir perspėja, kad vienintelis būdas išvengti ligos – reguliariai tikrinti cukraus kiekį kraujyje.

Svarbiausia – rūpintis savimi

Anot Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistės Astos Ivoškienės, kadangi daugiau asmenų suserga antrojo tipo diabetu, pirmiausia patariama vengti diabeto rizikos veiksnių.

„Biuro organizuojamose veiklose, ypač – fizinio aktyvumo – kasmet dalyvauja pastebimai daugiau šiauliečių. Jau ketverius metus kviečiame penkiasdešimtmečius ir vyresnius gyventojus reguliariai lankyti specialiai vyresnio amžiaus žmonėms pritaikytos mankštos užsiėmimus. Užsiėmimai nemokami, o žmonės vis labiau suvokia sveikatos stiprinimo ir saugojimo būtinybę ir prasmę, ir tai mus džiugina“, - sako Visuomenės sveikatos biuro specialistė.

Bendrovės „Eurovaistinė“ valdybos pirmininkė Ingrida Damulienė pastebi, kad, net ir aktyvėjant gyvenimo būdui, savijautos stebėsena ir reguliarūs sveikatos tyrimai dar nėra lietuvių kasdienybė.

„Nors organizuodami nemokamus renginius pastebime didelį susidomėjimą, daugumai žmonių sveikatos klausimais vis dar trūksta nuoseklumo ir dėsningumo. Deja, dar labai dažnai rūpestis ir dėmesys savijautai prasideda tik susirgus. Minėdami šią dieną, siekiame suteikti daugiau žinių, ugdyti visuomenės supratimą apie diabetą ir paskatinti aktyviau rūpintis savo sveikata“, - sako I. Damulienė.

Profilaktiškai pasitikrinti cukraus kiekį kraujyje rekomenduojama pasiekus 45 metų amžių. Anksčiau išsitirti reikėtų, esant nutukimui, mažam fiziniam aktyvumui, padidėjus gliukozės koncentracijai nėštumo metu, padidėjus kraujo spaudimui, sirgus širdies ir kraujagyslių ligomis, turint artimų giminių, sergančių diabetu. Siekiant mažinti riziką susirgti II tipo cukriniu diabetu, siūloma keisti gyvenimo būdą – sureguliuoti mitybos įpročius ir fizinį aktyvumą.

Daugiau informacijos suteiks:

Komunikacijos vadovė Laura Bielskė, El. p.:  Laura.Bielske@eurovaistine.lt