Nemokama linija 8 800 50005 (I-V 9:00-18:00)
Nemokama linija 8 800 50005 (I-V 9:00-18:00)
PIRKTI INTERNETU
Apie mus Vaistinės Naujienos ir patarimai Lojalumo programa Leidinys Skiepai Tyrimai Grožio programa Karjera Olvel
Titulinis Naujienos ir patarimai Pasaulinė diabeto diena: padėti draugui mokysis ir...

Pasaulinė diabeto diena: padėti draugui mokysis ir moksleiviai

2016 11 14
ScaleWidthWyIxMDIwIixudWxsXQ diabetas2

Lapkričio 14-ąją minima Pasaulinė diabeto diena. Jos metu turintys viršsvorį, mažai judantys, sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis, ar padidėjusį kraujo spaudimą turintys gyventojai kviečiami pasitikrinti cukraus kiekį kraujyje. Per savaitgalį didžiosiose šalies „Eurovaistinėse" vykusios kampanijos metu, patikrinus daugiau nei 1000 klientų, beveik penkioms dešimtims rekomenduota kreiptis į gydytojus, jiems diagnozuotas padidėjęs cukraus kiekis kraujyje.

Kauno „Akropolio" „Eurovaistinės" vadovė Jolita Bespalovienė pastebi, kad dėl diabeto tenka konsultuoti vis jaunesnius darbingo amžiaus žmones.
 

„Pavojaus signalas, kad sergančiųjų diabetu amžius jaunėja. Jei anksčiau II tipo diabetas buvo žinomas kaip pagyvenusių žmonių liga, išsitirti cukraus kiekį kraujyje rekomenduodavome sulaukus 40-ies, kuo toliau, tuo labiau jis pasireiškia jauniems darbingo amžiaus žmonėms. Vaistinėje minėdami diabeto dieną, siekiame klientams suteikti daugiau žinių, ugdyti visuomenės supratimą apie šią ligą ir paskatinti aktyviau rūpintis savo sveikata", - sako vaistininkė.

Patikrinti gyventojų cukraus kiekio kraujyje lygį padėjo šalies diabeto organizacijos ir mokslinės studentų draugijos. Vilniuje matavimus atlikti padėjo Antakalnio poliklinikos diabetu sergančiųjų klubas „Beta", Kaune – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Studentų mokslinės draugijos Endokrinologijos būrelis, Klaipėdoje – Klaipėdos valstybinės kolegijos Slaugos katedros studentai, Šiauliuose – diabeto klubo „Lemtis" nariai.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Studentų mokslinės draugijos Endokrinologijos būrelio pirmininkė Aušra Morkūnaitė sako, kad diabetą vis dar supa daugybė mitų ir klaidingų įsitikinimų, kuriuos griaunant, sergantieji ne tik geriau jaučiasi visuomenėje, bet ir gali skubiau sulaukti reikalingos pagalbos.

„I-ojo tipo diabetas labai pavojingas vaikų vystymuisi, taigi net ir pačius mažiausius visuomenės narius svarbu informuoti apie tai,  kaip atskirti hipoglikemijos simptomus ir kaip padėti draugui, jei jam kraujyje sumažėjęs cukraus kiekis. Juk matant, kad draugas pabalo, išmušė prakaitas, prasidėjo drebulys, kartais užtenka pasiūlyti saldainį ar saldžios arbatos", - sako studentė ir priduria, kad ne mažiau svarbu kalbėti ir apie II-ojo tipo diabetą, kurį diagnozuoti galima stebint cukraus kiekį kraujyje.

Pasak medicinos studentės A. Morkūnaitės, visuomenei vis dar trūksta švietimo apie diabeto rizikos veiksnius. Be to, dažnas pacientas neatpažįsta ir jau prasidėjusios ligos simptomų.

 „Profilaktiškai išsitirti cukraus kiekį kraujyje reikėtų esant nutukimui, mažam fiziniam aktyvumui, buvusiai aukštai gliukozės koncentracijai nėštumo metu, padidėjus kraujo spaudimui, sergant širdies ir kraujagyslių ligomis, turint artimų giminių, sergančių diabetu. Nors II tipo cukrinis diabetas siejamas su lėtiniu nuovargiu, troškuliu ir padažnėjusiu šlapinimusi, dažnai liga vystosi palaipsniui ir nepastebimai, taigi gali paaiškėti tik prasidėjus komplikacijoms", - sako LSMU Studentų mokslinės draugijos Endokrinologijos būrelio pirmininkė.

Ketvirtus metus mediciną studijuojanti mergina, diabeto gydymo ypatumais susidomėjo jau nuo 1-ojo kurso, o papildomus endokrinologijos užsiėmimus pasirinko iš daugiau nei 40 universitete esančių studentų būrelių.

„Su būrelio nariais susitinkame kiekvieną mėnesį – ruošiame pranešimus, rengiame mokymus, kviečiame gydytojus pasidalinti patirtimi. Kai prieš 3 metus prisijungiau prie būrelio, daugiau užsiėmėme moksline veikla, tačiau tampame vis „socialesni". Šiais metais pirmą kartą prisijungsime prie „Eurovaistinės" diabeto dienos akcijos ir atliksime nemokamus gliukozės kiekio kraujyje matavimus, taip pat rengsime edukacinius susitikimus su 6-7 klasių moksleiviais Kauno mieste", - sako LSMU endokrinologijos būrelio pirmininkė.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, diabetu serga 9 proc. pasaulio gyventojų ir šis skaičius nuolat auga, prognozuojama, kad per ateinančius 10 metų mirštamumas nuo diabeto išaugs 50 procentų.​​