Nemokama linija 8 800 50005 (I-V 9:00-18:00)
Nemokama linija 8 800 50005 (I-V 9:00-18:00)
PIRKTI INTERNETU
Apie mus Vaistinės Naujienos ir patarimai Lojalumo programa Leidinys Skiepai Tyrimai Grožio programa Karjera
Titulinis Naujienos ir patarimai Alergijos sezonas tęsiasi: „Eurovaistinės“ farmaci...

Alergijos sezonas tęsiasi: „Eurovaistinės“ farmacininkė atskleidžia, kuo skiriasi senosios ir naujosios kartos vaistai

2022 05 26
Nuotrauka 0049

Informacijos, kaip apsisaugoti nuo sezoninės alergijos – gausu. Tačiau kur kas dažniau žmonėms iškyla klausimai, kaip išsirinkti tinkamiausius ir mažiausiai pavojingus vaistus nuo alergijos. O vienas dažniausių neaiškumų – kuo gi skiriasi senosios ir naujosios kartos antihistamininiai vaistai. Skamba kaip nelengva tema, tačiau „Eurovaistinės“ farmacininkė Jelena Deksnienė nesudėtingai atsako į visus dažniausiai vaistinėse išgirstamus klausimus.

Antihistamininiai vaistai – kas tai?

Antihistamininiai vaistai yra skirti gydyti įvairių alergijų simptomus. Visgi gali būti įdomu, kodėl šiems vaistams buvo pasirinktas toks sudėtingas ir ilgas pavadinimas. „Eurovaistinės“ farmacininkė Jelena Deksnienė turi paprastą paaiškinimą:

„Mūsų organizme alerginės reakcijos metu išsiskiria cheminė medžiaga – histaminas. Kartu su juo pasireiškia tokie simptomai kaip galvos skausmas, niežulys, dilgėlinė, bėganti nosis, perštinčios akys ir gerklė, čiaudėjimas bei nuovargis. Siekiant nuslopinti šiuos simptomus, mes turime stabdyti histamino išsiskyrimą organizme, o tam padeda būtent antihistamininiai vaistai“, – pasakoja J. Deksnienė.

Senosios kartos vaistai – skubiems atvejams

Alergijas turintys žmonės iki šiol vartoja senosios kartos antihistamininius vaistus, tačiau vaistininkė pabrėžia – jie nėra skirti nuolatiniam alerginių ligų gydymui. Jos teigimu, nors šie vaistai suveikia itin greitai, jie lygiai taip pat turi daug stiprių šalutinių poveikių. 

„Senosios kartos vaistus dažniausiai naudoja stiprią alergiją vabzdžių įgėlimams turintys žmonės. Ji yra itin pavojinga, todėl čia vaistų poveikio greitis kartais gali būti netgi gyvybiškai svarbus. Šie vaistai suveikia per 30-60 minučių, o jų veikimas trunka 4-6 valandas. Vėliau tai kainuoja tokius šalutinius poveikius kaip sutrikusį gebėjimą susikaupti, mokytis, vairuoti automobilį, apima mieguistumas, atsiranda galvos svaigimas. Vėliau gali sutrikti virškinimas ir šlapinimasis“, – pasakoja J. Deksnienė.

Naujosios kartos vaistai – saugus sprendimas

Šiuo metu alergijas turintys žmonės dažniau renkasi būtent naujosios kartos vaistus. Vaistininkė pasakoja, kad jie ne tik rečiau sukelia mieguistumo pojūtį nei senosios kartos vaistai, bet ir gali būti drąsiau vartojami su kitais preparatais.

„Šiuos vaistus galima vartoti tiek geriamųjų tablečių pavidalu, tiek kaip nosies purškalus arba akių lašelius. Paprastai jų veikimo įsibėgimas būna lėtesnis nei pastarųjų vaistų, tačiau jis išsitęsia iki 24 valandų. Ir, žinoma, didžiausias šių vaistų didžiausias privalumas – rečiau ir silpniau pasireiškiantys šalutiniai poveikiai, kurie trukdo gyventi aktyvų gyvenimo būdą“, – dalinasi J. Deksnienė.

Vaistininkė priduria, kad visus šiuos vaistus reikia laikyti vėsioje, sausoje ir vaikams nepasiekiamoje vietoje. Taip pat svarbu nepamiršti – antihistamininių vaistų nerekomenduojama laikyti vonios kambaryje, kadangi ten galimi temperatūrų skirtumai, karštis ir drėgmė. Tokiose vietose jie gali prarasti savo įprastą veiksmingumą.